Waiting for indexing
Saab 9-3 2.2 TiD 115Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
115Hp
Modified
130Hp
Difference
15Hp
Torque
Original
260Nm
Modified
320Nm
Difference
60Nm
Mod Power
13%
Mod Torque
23%
Fuel Saving
10%
Saab 9-3 2.2 TiD 115Hp
| Brand: | Saab |
| Model: | 44077 |
| Generation: | 1998 - 2002 |
| Engine: | 2.2 TiD 115Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 115Hp |
| Original torque: | 260Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 130Hp |
| Power difference: | 15Hp |
| Mod torque: | 320Nm |
| Torque difference: | 60Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 13% |
| Mod Torque: | 23% |
Data sheet
| Engine Code: | D223L |
| Displacement: | 2171 CC |
| Bore & Stroke: | 84,0 X 98,0 mm |
| Compression Ratio: | 19.50 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC15M |
| Protocols: | Obd |