Waiting for indexing
Saab 9-3 2.0 Turbo 185Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
185Hp
Modified
215Hp
Difference
30Hp
Torque
Original
263Nm
Modified
315Nm
Difference
52Nm
Mod Power
16%
Mod Torque
19%
Saab 9-3 2.0 Turbo 185Hp
| Brand: | Saab |
| Model: | 44077 |
| Generation: | 2002 - 2007 |
| Engine: | 2.0 Turbo 185Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 185Hp |
| Original torque: | 263Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 215Hp |
| Power difference: | 30Hp |
| Mod torque: | 315Nm |
| Torque difference: | 52Nm |
| Mod Power: | 16% |
| Mod Torque: | 19% |
Data sheet
| Engine Code: | B207L |
| Displacement: | 1988 CC |
| Bore & Stroke: | 86,0 X 86,0 mm |
| Compression Ratio: | 9.50 : 1 |
| Ecu Model: | Trionic Trionic 8 |
| Tools: | Alientech Kess - CMD OBD - |