Waiting for indexing
Saab 9-3 1.9 TiD 120Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
120Hp
Modified
150Hp
Difference
30Hp
Torque
Original
280Nm
Modified
340Nm
Difference
60Nm
Mod Power
25%
Mod Torque
21%
Fuel Saving
10%
Saab 9-3 1.9 TiD 120Hp
| Brand: | Saab |
| Model: | 44077 |
| Generation: | 2007 - 2010 |
| Engine: | 1.9 TiD 120Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 120Hp |
| Original torque: | 280Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 150Hp |
| Power difference: | 30Hp |
| Mod torque: | 340Nm |
| Torque difference: | 60Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 25% |
| Mod Torque: | 21% |
Data sheet
| Engine Code: | Z19DT |
| Displacement: | 1910 CC |
| Bore & Stroke: | 82,0 X 90,4 mm |
| Compression Ratio: | 18.00 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC16C39 |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - CMD OBD - |
| Protocols: | Obd |