Waiting for indexing
Saab 9-3 2.0 Turbo 210Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
210Hp
Modified
240Hp
Difference
30Hp
Torque
Original
300Nm
Modified
350Nm
Difference
50Nm
Mod Power
14%
Mod Torque
16%
Saab 9-3 2.0 Turbo 210Hp
| Brand: | Saab |
| Model: | 44077 |
| Generation: | 2007 - 2010 |
| Engine: | 2.0 Turbo 210Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 210Hp |
| Original torque: | 300Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 240Hp |
| Power difference: | 30Hp |
| Mod torque: | 350Nm |
| Torque difference: | 50Nm |
| Mod Power: | 14% |
| Mod Torque: | 16% |
Data sheet
| Engine Code: | B207R |
| Displacement: | 1988 CC |
| Bore & Stroke: | 86,0 X 86,0 mm |
| Compression Ratio: | 9.50 : 1 |
| Ecu Model: | Trionic Trionic 8 |
| Tools: | Alientech Kess - CMD OBD - Galetto- |