Waiting for indexing
Saab 9-5 2.0 Turbo 150Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
150Hp
Modified
182Hp
Difference
32Hp
Torque
Original
240Nm
Modified
295Nm
Difference
55Nm
Mod Power
21%
Mod Torque
22%
Saab 9-5 2.0 Turbo 150Hp
| Brand: | Saab |
| Model: | 44079 |
| Generation: | 2001 - 2005 |
| Engine: | 2.0 Turbo 150Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 150Hp |
| Original torque: | 240Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 182Hp |
| Power difference: | 32Hp |
| Mod torque: | 295Nm |
| Torque difference: | 55Nm |
| Mod Power: | 21% |
| Mod Torque: | 22% |
Data sheet
| Engine Code: | B205E |
| Displacement: | 1985 CC |
| Bore & Stroke: | 90,0 X 78,0 mm |
| Compression Ratio: | 9.30 : 1 |
| Ecu Model: | Trionic Trionic 7 |
| Tools: | Alientech Kess - Dimsport Genius- |