Waiting for indexing
Saab 9-5 1.9 TiD 150Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
150Hp
Modified
190Hp
Difference
40Hp
Torque
Original
320Nm
Modified
400Nm
Difference
80Nm
Mod Power
26%
Mod Torque
25%
Fuel Saving
10%
Saab 9-5 1.9 TiD 150Hp
| Brand: | Saab |
| Model: | 44079 |
| Generation: | 2005 - 2010 |
| Engine: | 1.9 TiD 150Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 150Hp |
| Original torque: | 320Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 190Hp |
| Power difference: | 40Hp |
| Mod torque: | 400Nm |
| Torque difference: | 80Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 26% |
| Mod Torque: | 25% |
Data sheet
| Engine Code: | Z19DTH |
| Displacement: | 1910 CC |
| Bore & Stroke: | 82,0 X 90,4 mm |
| Compression Ratio: | 17.50 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC16C39 |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - Alientech Powergate - CMD BDM - CMD OBD - Dimsport Genius- Dimsport New Trasdata- EVC BDM - FGtech- |
| Protocols: | Obd |