Waiting for indexing
Saab 9-5 1.6 Turbo 180Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
180Hp
Modified
210Hp
Difference
30Hp
Torque
Original
230Nm
Modified
300Nm
Difference
70Nm
Mod Power
16%
Mod Torque
30%
Saab 9-5 1.6 Turbo 180Hp
| Brand: | Saab |
| Model: | 44079 |
| Generation: | 2010 - 2011 |
| Engine: | 1.6 Turbo 180Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 180Hp |
| Original torque: | 230Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 210Hp |
| Power difference: | 30Hp |
| Mod torque: | 300Nm |
| Torque difference: | 70Nm |
| Mod Power: | 16% |
| Mod Torque: | 30% |
Data sheet
| Engine Code: | A16LET |
| Displacement: | 1598 CC |
| Bore & Stroke: | 79,0 X 81,5 mm |
| Compression Ratio: | 8.80 : 1 |