Waiting for indexing
Saab 9-5 3.0 TID V6 177Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
177Hp
Modified
208Hp
Difference
31Hp
Torque
Original
350Nm
Modified
410Nm
Difference
60Nm
Mod Power
17%
Mod Torque
17%
Fuel Saving
10%
Saab 9-5 3.0 TID V6 177Hp
| Brand: | Saab |
| Model: | 44079 |
| Generation: | 2010 - 2011 |
| Engine: | 3.0 TID V6 177Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 177Hp |
| Original torque: | 350Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 208Hp |
| Power difference: | 31Hp |
| Mod torque: | 410Nm |
| Torque difference: | 60Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 17% |
| Mod Torque: | 17% |
Data sheet
| Engine Code: | DMAX |
| Displacement: | 2959 CC |
| Bore & Stroke: | 87,5 X 82,0 mm |
| Compression Ratio: | 18.00 : 1 |