Waiting for indexing
Saturn Aura 3.6 V6 252Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
252Hp
Modified
275Hp
Difference
23Hp
Torque
Original
340Nm
Modified
370Nm
Difference
30Nm
Mod Power
9%
Mod Torque
8%
Saturn Aura 3.6 V6 252Hp
| Brand: | Saturn |
| Model: | Aura |
| Generation: | 2007 - 2009 |
| Engine: | 3.6 V6 252Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 252Hp |
| Original torque: | 340Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 275Hp |
| Power difference: | 23Hp |
| Mod torque: | 370Nm |
| Torque difference: | 30Nm |
| Mod Power: | 9% |
| Mod Torque: | 8% |
Data sheet
| Engine Code: | LY7 |
| Displacement: | 3564 CC |
| Bore & Stroke: | 94,0 X 85,6 mm |
| Compression Ratio: | 10.20 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch ME9.6 |