Waiting for indexing
Saturn Outlook 3.6 V6 275Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
275Hp
Modified
295Hp
Difference
20Hp
Torque
Original
340Nm
Modified
360Nm
Difference
20Nm
Mod Power
7%
Mod Torque
5%
Saturn Outlook 3.6 V6 275Hp
| Brand: | Saturn |
| Model: | Outlook |
| Generation: | 2007 - 2010 |
| Engine: | 3.6 V6 275Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 275Hp |
| Original torque: | 340Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 295Hp |
| Power difference: | 20Hp |
| Mod torque: | 360Nm |
| Torque difference: | 20Nm |
| Mod Power: | 7% |
| Mod Torque: | 5% |
Data sheet
| Engine Code: | LY7 |
| Displacement: | 3564 CC |
| Bore & Stroke: | 94,0 X 85,6 mm |
| Compression Ratio: | 10.20 : 1 |