Waiting for indexing
Saturn Vue 3.5 V6 250Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
250Hp
Modified
270Hp
Difference
20Hp
Torque
Original
328Nm
Modified
360Nm
Difference
32Nm
Mod Power
8%
Mod Torque
9%
Saturn Vue 3.5 V6 250Hp
| Brand: | Saturn |
| Model: | Vue |
| Generation: | 2002 - 2007 |
| Engine: | 3.5 V6 250Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 250Hp |
| Original torque: | 328Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 270Hp |
| Power difference: | 20Hp |
| Mod torque: | 360Nm |
| Torque difference: | 32Nm |
| Mod Power: | 8% |
| Mod Torque: | 9% |
Data sheet
| Engine Code: | J35A3 |
| Displacement: | 3471 CC |
| Bore & Stroke: | 89,0 X 93,0 mm |
| Compression Ratio: | 10.50 : 1 |