Waiting for indexing
Scania trucks R-Serie 480
Original
Modified
Difference
Power
Original
480Hp
Modified
560Hp
Difference
80Hp
Torque
Original
2250Nm
Modified
2670Nm
Difference
420Nm
Mod Power
16%
Mod Torque
18%
Fuel Saving
10%
Scania trucks R-Serie 480
| Brand: | Scania trucks |
| Model: | R-Serie |
| Generation: | All |
| Engine: | 480 |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 480Hp |
| Original torque: | 2250Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 560Hp |
| Power difference: | 80Hp |
| Mod torque: | 2670Nm |
| Torque difference: | 420Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 16% |
| Mod Torque: | 18% |
Data sheet
| Ecu Model: | Motorola EMS S6 |
| Tools: | Alientech Kess - Dimsport Genius- Eprom programmer- FGtech- |