Waiting for indexing
Seat Altea / XL FR 2.0 TFSI 200Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
200Hp
Modified
250Hp
Difference
50Hp
Torque
Original
280Nm
Modified
360Nm
Difference
80Nm
Mod Power
25%
Mod Torque
28%
Seat Altea / XL FR 2.0 TFSI 200Hp
| Brand: | Seat |
| Model: | Altea / XL |
| Generation: | 2004 - 2009 |
| Engine: | FR 2.0 TFSI 200Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 200Hp |
| Original torque: | 280Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 250Hp |
| Power difference: | 50Hp |
| Mod torque: | 360Nm |
| Torque difference: | 80Nm |
| Mod Power: | 25% |
| Mod Torque: | 28% |
Data sheet
| Engine Code: | BWA |
| Displacement: | 1968 CC |
| Bore & Stroke: | 81,0 X 95,5 mm |
| Compression Ratio: | 18.00 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch MED9.1 |
| Tools: | Alientech Kess - CMD BDM - CMD OBD - Dimsport Genius- |