Waiting for indexing
Seat Altea FreeTrack 1.6 TDI 90Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
90Hp
Modified
140Hp
Difference
50Hp
Torque
Original
230Nm
Modified
310Nm
Difference
80Nm
Mod Power
55%
Mod Torque
34%
Fuel Saving
10%
Seat Altea FreeTrack 1.6 TDI 90Hp
| Brand: | Seat |
| Model: | Altea FreeTrack |
| Generation: | 2009 - 2013 |
| Engine: | 1.6 TDI 90Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 90Hp |
| Original torque: | 230Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 140Hp |
| Power difference: | 50Hp |
| Mod torque: | 310Nm |
| Torque difference: | 80Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 55% |
| Mod Torque: | 34% |
Data sheet
| Engine Code: | CAYB |
| Displacement: | 1598 CC |
| Bore & Stroke: | 79,5 X 80,5 mm |
| Compression Ratio: | 16.50 : 1 |
| Ecu Model: | Siemens/Continental PCR 2.1 |