Waiting for indexing
Seat Arosa 1.0i 8v 50Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
50Hp
Modified
56Hp
Difference
6Hp
Torque
Original
86Nm
Modified
96Nm
Difference
10Nm
Mod Power
12%
Mod Torque
11%
Seat Arosa 1.0i 8v 50Hp
| Brand: | Seat |
| Model: | Arosa |
| Generation: | 1997 - 2001 |
| Engine: | 1.0i 8v 50Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 50Hp |
| Original torque: | 86Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 56Hp |
| Power difference: | 6Hp |
| Mod torque: | 96Nm |
| Torque difference: | 10Nm |
| Mod Power: | 12% |
| Mod Torque: | 11% |
Data sheet
| Engine Code: | AER |
| Displacement: | 999 CC |
| Bore & Stroke: | 67,1 X 70,6 mm |
| Compression Ratio: | 10.50 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch ME7.5.10 |
| Tools: | Eprom programmer- |