Waiting for indexing
Seat Ateca 2.0 TDI - 150Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
150Hp
Modified
195Hp
Difference
45Hp
Torque
Original
340Nm
Modified
430Nm
Difference
90Nm
Mod Power
30%
Mod Torque
26%
Fuel Saving
10%
Seat Ateca 2.0 TDI - 150Hp
| Brand: | Seat |
| Model: | Ateca |
| Generation: | 2016 -> |
| Engine: | 2.0 TDI - 150Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 150Hp |
| Original torque: | 340Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 195Hp |
| Power difference: | 45Hp |
| Mod torque: | 430Nm |
| Torque difference: | 90Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 30% |
| Mod Torque: | 26% |
Data sheet
| Engine Code: | DFF |
| Displacement: | 1968 CC |
| Bore & Stroke: | 81,0 X 95,5 mm |
| Compression Ratio: | 16.20 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC17C74 |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - CMD OBD - |