Waiting for indexing
Seat Cordoba 1.2i 12v 70Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
70Hp
Modified
77Hp
Difference
7Hp
Torque
Original
112Nm
Modified
122Nm
Difference
10Nm
Mod Power
10%
Mod Torque
8%
Seat Cordoba 1.2i 12v 70Hp
| Brand: | Seat |
| Model: | Cordoba |
| Generation: | 6L - 2003 - 2009 |
| Engine: | 1.2i 12v 70Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 70Hp |
| Original torque: | 112Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 77Hp |
| Power difference: | 7Hp |
| Mod torque: | 122Nm |
| Torque difference: | 10Nm |
| Mod Power: | 10% |
| Mod Torque: | 8% |
Data sheet
| Engine Code: | BXV |
| Displacement: | 1198 CC |
| Bore & Stroke: | 76,5 X 86,9 mm |
| Compression Ratio: | 10.50 : 1 |
| Ecu Model: | Siemens/Continental Simos 9.1 |