Waiting for indexing
Seat Cordoba 1.9 TDI 130Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
130Hp
Modified
165Hp
Difference
35Hp
Torque
Original
310Nm
Modified
390Nm
Difference
80Nm
Mod Power
26%
Mod Torque
25%
Fuel Saving
10%
Seat Cordoba 1.9 TDI 130Hp
| Brand: | Seat |
| Model: | Cordoba |
| Generation: | 6L - 2003 - 2009 |
| Engine: | 1.9 TDI 130Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 130Hp |
| Original torque: | 310Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 165Hp |
| Power difference: | 35Hp |
| Mod torque: | 390Nm |
| Torque difference: | 80Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 26% |
| Mod Torque: | 25% |
Data sheet
| Engine Code: | ASZ |
| Displacement: | 1896 CC |
| Bore & Stroke: | 79,5 X 95,5 mm |
| Compression Ratio: | 19.00 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC15P+ |
| Tools: | FGtech- |
| Protocols: | Obd |