Waiting for indexing
Seat Exeo 2.0 TDI CR 120Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
120Hp
Modified
180Hp
Difference
60Hp
Torque
Original
290Nm
Modified
400Nm
Difference
110Nm
Mod Power
50%
Mod Torque
37%
Fuel Saving
10%
Seat Exeo 2.0 TDI CR 120Hp
| Brand: | Seat |
| Model: | Exeo |
| Generation: | 2009 -> |
| Engine: | 2.0 TDI CR 120Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 120Hp |
| Original torque: | 290Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 180Hp |
| Power difference: | 60Hp |
| Mod torque: | 400Nm |
| Torque difference: | 110Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 50% |
| Mod Torque: | 37% |
Data sheet
| Engine Code: | CAGC |
| Displacement: | 1968 CC |
| Bore & Stroke: | 81,0 X 95,5 mm |
| Compression Ratio: | 16.50 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC17C46 |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - CMD OBD - Magic Motorsport MAGPRO OBD - MPPS- |