Waiting for indexing
Seat Ibiza 1.4 TSI 180Hp (CTHE-CTJC)
Original
Modified
Difference
Power
Original
180Hp
Modified
200Hp
Difference
20Hp
Torque
Original
250Nm
Modified
300Nm
Difference
50Nm
Mod Power
11%
Mod Torque
20%
Seat Ibiza 1.4 TSI 180Hp (CTHE-CTJC)
| Brand: | Seat |
| Model: | Ibiza |
| Generation: | 2008 - 2015 ( 6J ) |
| Engine: | 1.4 TSI 180Hp (CTHE-CTJC) |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 180Hp |
| Original torque: | 250Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 200Hp |
| Power difference: | 20Hp |
| Mod torque: | 300Nm |
| Torque difference: | 50Nm |
| Mod Power: | 11% |
| Mod Torque: | 20% |
Data sheet
| Engine Code: | CTHE |
| Displacement: | 1390 CC |
| Bore & Stroke: | 76,5 X 75,6 mm |
| Compression Ratio: | 10.00 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch MED17.5.5 |
| Tools: | Alientech Kess - CMD OBD - Magic Motorsport MAGPRO OBD - |