Waiting for indexing
Seat Ibiza 1.0 TSI 75Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
75Hp
Modified
120Hp
Difference
45Hp
Torque
Original
160Nm
Modified
200Nm
Difference
40Nm
Mod Power
60%
Mod Torque
25%
Seat Ibiza 1.0 TSI 75Hp
| Brand: | Seat |
| Model: | Ibiza |
| Generation: | 2015 - 2017( 6J ) |
| Engine: | 1.0 TSI 75Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 75Hp |
| Original torque: | 160Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 120Hp |
| Power difference: | 45Hp |
| Mod torque: | 200Nm |
| Torque difference: | 40Nm |
| Mod Power: | 60% |
| Mod Torque: | 25% |
Data sheet
| Engine Code: | CHYB |
| Displacement: | 999 CC |
| Bore & Stroke: | 74,5 X 76,4 mm |
| Compression Ratio: | 10.50 : 1 |