Waiting for indexing
Seat Ibiza 1.4 TDI 105Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
105Hp
Modified
130Hp
Difference
25Hp
Torque
Original
250Nm
Modified
300Nm
Difference
50Nm
Mod Power
23%
Mod Torque
20%
Fuel Saving
10%
Seat Ibiza 1.4 TDI 105Hp
| Brand: | Seat |
| Model: | Ibiza |
| Generation: | 2015 - 2017( 6J ) |
| Engine: | 1.4 TDI 105Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 105Hp |
| Original torque: | 250Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 130Hp |
| Power difference: | 25Hp |
| Mod torque: | 300Nm |
| Torque difference: | 50Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 23% |
| Mod Torque: | 20% |
Data sheet
| Engine Code: | CUTA |
| Displacement: | 1422 CC |
| Bore & Stroke: | 79,5 X 95,5 mm |
| Compression Ratio: | 16.20 : 1 |
| Ecu Model: | Delphi DCM6.2 |
| Tools: | Alientech Kess - CMD OBD - |