Waiting for indexing
Seat Leon 1.8T 20v 225Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
225Hp
Modified
260Hp
Difference
35Hp
Torque
Original
280Nm
Modified
400Nm
Difference
120Nm
Mod Power
15%
Mod Torque
42%
Seat Leon 1.8T 20v 225Hp
| Brand: | Seat |
| Model: | Leon |
| Generation: | 1M - 2000 - 2006 |
| Engine: | 1.8T 20v 225Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 225Hp |
| Original torque: | 280Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 260Hp |
| Power difference: | 35Hp |
| Mod torque: | 400Nm |
| Torque difference: | 120Nm |
| Mod Power: | 15% |
| Mod Torque: | 42% |
Data sheet
| Engine Code: | BAM |
| Displacement: | 1781 CC |
| Bore & Stroke: | 81,0 X 86,4 mm |
| Compression Ratio: | 9.50 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch ME7.5 |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - Byteshooter- CMD OBD - Dimsport New Trasdata- Galetto- |