Waiting for indexing
Seat Leon 1.9 TDI 90Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
90Hp
Modified
140Hp
Difference
50Hp
Torque
Original
210Nm
Modified
320Nm
Difference
110Nm
Mod Power
55%
Mod Torque
52%
Fuel Saving
10%
Seat Leon 1.9 TDI 90Hp
| Brand: | Seat |
| Model: | Leon |
| Generation: | 1P - 2005 - 2012 |
| Engine: | 1.9 TDI 90Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 90Hp |
| Original torque: | 210Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 140Hp |
| Power difference: | 50Hp |
| Mod torque: | 320Nm |
| Torque difference: | 110Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 55% |
| Mod Torque: | 52% |
Data sheet
| Engine Code: | BXF |
| Displacement: | 1896 CC |
| Bore & Stroke: | 79,5 X 95,5 mm |
| Compression Ratio: | 19.00 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC16U34 |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - CMD OBD - |
| Protocols: | Obd |