Waiting for indexing
Seat Leon 2.0 TFSI 200Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
200Hp
Modified
250Hp
Difference
50Hp
Torque
Original
280Nm
Modified
360Nm
Difference
80Nm
Mod Power
25%
Mod Torque
28%
Seat Leon 2.0 TFSI 200Hp
| Brand: | Seat |
| Model: | Leon |
| Generation: | 1P - 2005 - 2012 |
| Engine: | 2.0 TFSI 200Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 200Hp |
| Original torque: | 280Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 250Hp |
| Power difference: | 50Hp |
| Mod torque: | 360Nm |
| Torque difference: | 80Nm |
| Mod Power: | 25% |
| Mod Torque: | 28% |
Data sheet
| Engine Code: | BWA |
| Displacement: | 1984 CC |
| Bore & Stroke: | 82,5 X 92,8 mm |
| Compression Ratio: | 10.30 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch MED9.1 |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - CMD OBD - Dimsport Genius- EVC BDM - FGtech- Magic Motorsport MAGPRO OBD - MPPS- |