Waiting for indexing
Seat Leon 1.6 TDI CR 105Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
105Hp
Modified
150Hp
Difference
45Hp
Torque
Original
250Nm
Modified
320Nm
Difference
70Nm
Mod Power
42%
Mod Torque
28%
Fuel Saving
10%
Seat Leon 1.6 TDI CR 105Hp
| Brand: | Seat |
| Model: | Leon |
| Generation: | 5F MK1 - 2012 - 2017 |
| Engine: | 1.6 TDI CR 105Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 105Hp |
| Original torque: | 250Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 150Hp |
| Power difference: | 45Hp |
| Mod torque: | 320Nm |
| Torque difference: | 70Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 42% |
| Mod Torque: | 28% |
Data sheet
| Engine Code: | CAY |
| Displacement: | 1598 CC |
| Bore & Stroke: | 79,5 X 80,5 mm |
| Compression Ratio: | 16.20 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC17C64 |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - Autotuner OBD - CMD OBD - Dimsport Genius- FGtech- Magic Motorsport MAGPRO OBD - |