Waiting for indexing
Seat Leon 2.0 TDI CR 184Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
184Hp
Modified
225Hp
Difference
41Hp
Torque
Original
380Nm
Modified
460Nm
Difference
80Nm
Mod Power
22%
Mod Torque
21%
Fuel Saving
10%
Seat Leon 2.0 TDI CR 184Hp
| Brand: | Seat |
| Model: | Leon |
| Generation: | 5F MK1 - 2012 - 2017 |
| Engine: | 2.0 TDI CR 184Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 184Hp |
| Original torque: | 380Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 225Hp |
| Power difference: | 41Hp |
| Mod torque: | 460Nm |
| Torque difference: | 80Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 22% |
| Mod Torque: | 21% |
Data sheet
| Engine Code: | CUN |
| Displacement: | 1968 CC |
| Bore & Stroke: | 81,0 X 95,5 mm |
| Compression Ratio: | 15.80 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC17C64 / Bosch EDC17C74 |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - Autotuner OBD - CMD OBD - Dimsport New Trasdata- Magic Motorsport Bench / Flex - Magic Motorsport MAGPRO OBD - MPPS- |