Waiting for indexing
Seat Toledo 1.9 TDI 150Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
150Hp
Modified
185Hp
Difference
35Hp
Torque
Original
320Nm
Modified
400Nm
Difference
80Nm
Mod Power
23%
Mod Torque
25%
Fuel Saving
10%
Seat Toledo 1.9 TDI 150Hp
| Brand: | Seat |
| Model: | Toledo |
| Generation: | 1999 - 2004 |
| Engine: | 1.9 TDI 150Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 150Hp |
| Original torque: | 320Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 185Hp |
| Power difference: | 35Hp |
| Mod torque: | 400Nm |
| Torque difference: | 80Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 23% |
| Mod Torque: | 25% |
Data sheet
| Engine Code: | ARL |
| Displacement: | 1896 CC |
| Bore & Stroke: | 79,5 X 95,5 mm |
| Compression Ratio: | 19.50 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC15P+ |
| Protocols: | Obd |