Waiting for indexing
Skoda Fabia 1.2 TDI 75Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
75Hp
Modified
105Hp
Difference
30Hp
Torque
Original
180Nm
Modified
240Nm
Difference
60Nm
Mod Power
40%
Mod Torque
33%
Fuel Saving
10%
Skoda Fabia 1.2 TDI 75Hp
| Brand: | Skoda |
| Model: | Fabia |
| Generation: | 2007 - 2014 |
| Engine: | 1.2 TDI 75Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 75Hp |
| Original torque: | 180Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 105Hp |
| Power difference: | 30Hp |
| Mod torque: | 240Nm |
| Torque difference: | 60Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 40% |
| Mod Torque: | 33% |
Data sheet
| Engine Code: | EA189 |
| Displacement: | 1199 CC |
| Bore & Stroke: | 79,5 X 80,5 mm |
| Compression Ratio: | 16.50 : 1 |
| Ecu Model: | Delphi DCM 3.7 |
| Tools: | Alientech Kess - Autotuner OBD - CMD CMD Bench - CMD OBD - Dimsport Genius- FGtech- Magic Motorsport Bench / Flex - Magic Motorsport MAGPRO OBD - MPPS- PCM-Flash- |