Waiting for indexing
Skoda Fabia 1.4 TDI 70Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
70Hp
Modified
100Hp
Difference
30Hp
Torque
Original
155Nm
Modified
245Nm
Difference
90Nm
Mod Power
42%
Mod Torque
58%
Fuel Saving
10%
Skoda Fabia 1.4 TDI 70Hp
| Brand: | Skoda |
| Model: | Fabia |
| Generation: | 2007 - 2014 |
| Engine: | 1.4 TDI 70Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 70Hp |
| Original torque: | 155Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 100Hp |
| Power difference: | 30Hp |
| Mod torque: | 245Nm |
| Torque difference: | 90Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 42% |
| Mod Torque: | 58% |
Data sheet
| Engine Code: | BNM |
| Displacement: | 1422 CC |
| Bore & Stroke: | 79,5 X 95,5 mm |
| Compression Ratio: | 19.50 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC15P+ |
| Tools: | Alientech Kess - CMD OBD - FGtech- |
| Protocols: | Obd |