Waiting for indexing
Skoda Octavia 1.8i 20v 125Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
125Hp
Modified
137Hp
Difference
12Hp
Torque
Original
170Nm
Modified
185Nm
Difference
15Nm
Mod Power
9%
Mod Torque
8%
Skoda Octavia 1.8i 20v 125Hp
| Brand: | Skoda |
| Model: | Octavia |
| Generation: | 1997 - 2004 |
| Engine: | 1.8i 20v 125Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 125Hp |
| Original torque: | 170Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 137Hp |
| Power difference: | 12Hp |
| Mod torque: | 185Nm |
| Torque difference: | 15Nm |
| Mod Power: | 9% |
| Mod Torque: | 8% |
Data sheet
| Engine Code: | AGN |
| Displacement: | 1781 CC |
| Bore & Stroke: | 81,0 X 86,4 mm |
| Compression Ratio: | 10.30 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch M3.8.3 |