Waiting for indexing
Skoda Octavia 1.4 TSI 140Hp (CHpA)
Original
Modified
Difference
Power
Original
140Hp
Modified
170Hp
Difference
30Hp
Torque
Original
250Nm
Modified
300Nm
Difference
50Nm
Mod Power
21%
Mod Torque
20%
Skoda Octavia 1.4 TSI 140Hp (CHpA)
| Brand: | Skoda |
| Model: | Octavia |
| Generation: | 2013 - 2016 |
| Engine: | 1.4 TSI 140Hp (CHpA) |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 140Hp |
| Original torque: | 250Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 170Hp |
| Power difference: | 30Hp |
| Mod torque: | 300Nm |
| Torque difference: | 50Nm |
| Mod Power: | 21% |
| Mod Torque: | 20% |
Data sheet
| Engine Code: | CHPA |
| Displacement: | 1395 CC |
| Bore & Stroke: | 74,5 X 80,0 mm |
| Compression Ratio: | 10.00 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch MED17.5.21 |
| Tools: | Alientech Kess - Autotuner OBD - CMD OBD - Magic Motorsport MAGPRO OBD - |