Waiting for indexing
Skoda Octavia 1.4 TSI G-tec 110Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
110Hp
Modified
145Hp
Difference
35Hp
Torque
Original
200Nm
Modified
250Nm
Difference
50Nm
Mod Power
31%
Mod Torque
25%
Skoda Octavia 1.4 TSI G-tec 110Hp
| Brand: | Skoda |
| Model: | Octavia |
| Generation: | 2017 - 2019 |
| Engine: | 1.4 TSI G-tec 110Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 110Hp |
| Original torque: | 200Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 145Hp |
| Power difference: | 35Hp |
| Mod torque: | 250Nm |
| Torque difference: | 50Nm |
| Mod Power: | 31% |
| Mod Torque: | 25% |
Data sheet
| Displacement: | 1395 CC |
| Bore & Stroke: | 74,5 X 80,0 mm |
| Compression Ratio: | 10.00 : 1 |