Waiting for indexing
Skoda Octavia 1.6 TDI CR 90Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
90Hp
Modified
150Hp
Difference
60Hp
Torque
Original
230Nm
Modified
330Nm
Difference
100Nm
Mod Power
66%
Mod Torque
43%
Fuel Saving
10%
Skoda Octavia 1.6 TDI CR 90Hp
| Brand: | Skoda |
| Model: | Octavia |
| Generation: | 2017 - 2019 |
| Engine: | 1.6 TDI CR 90Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 90Hp |
| Original torque: | 230Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 150Hp |
| Power difference: | 60Hp |
| Mod torque: | 330Nm |
| Torque difference: | 100Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 66% |
| Mod Torque: | 43% |
Data sheet
| Engine Code: | CLHB |
| Displacement: | 1598 CC |
| Bore & Stroke: | 79,5 X 80,2 mm |
| Compression Ratio: | 16.20 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC17C64 / Delphi DCM6.2 |
| Tools: | CMD OBD - Dimsport Genius- |