Waiting for indexing
Skoda Octavia 2.0 TSI RS - 230Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
230Hp
Modified
310Hp
Difference
80Hp
Torque
Original
350Nm
Modified
450Nm
Difference
100Nm
Mod Power
34%
Mod Torque
28%
Skoda Octavia 2.0 TSI RS - 230Hp
| Brand: | Skoda |
| Model: | Octavia |
| Generation: | 2017 - 2019 |
| Engine: | 2.0 TSI RS - 230Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 230Hp |
| Original torque: | 350Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 310Hp |
| Power difference: | 80Hp |
| Mod torque: | 450Nm |
| Torque difference: | 100Nm |
| Mod Power: | 34% |
| Mod Torque: | 28% |
Data sheet
| Engine Code: | DLBA |
| Displacement: | 1984 CC |
| Bore & Stroke: | 82,5 X 92,8 mm |
| Compression Ratio: | 9.60 : 1 |
| Tools: | Alientech Kess - CMD OBD - Magic Motorsport MAGPRO OBD - |