Waiting for indexing
Skoda Superb 1.9 TDI 115Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
115Hp
Modified
145Hp
Difference
30Hp
Torque
Original
285Nm
Modified
350Nm
Difference
65Nm
Mod Power
26%
Mod Torque
22%
Fuel Saving
10%
Skoda Superb 1.9 TDI 115Hp
| Brand: | Skoda |
| Model: | Superb |
| Generation: | 2002 - 2008 |
| Engine: | 1.9 TDI 115Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 115Hp |
| Original torque: | 285Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 145Hp |
| Power difference: | 30Hp |
| Mod torque: | 350Nm |
| Torque difference: | 65Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 26% |
| Mod Torque: | 22% |
Data sheet
| Engine Code: | BPZ |
| Displacement: | 1896 CC |
| Bore & Stroke: | 79,0 X 95,5 mm |
| Compression Ratio: | 19.00 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC15P+ |
| Tools: | MPPS- |
| Protocols: | Obd |