Waiting for indexing
Skoda Superb 1.4 TSI 140Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
140Hp
Modified
170Hp
Difference
30Hp
Torque
Original
250Nm
Modified
300Nm
Difference
50Nm
Mod Power
21%
Mod Torque
20%
Skoda Superb 1.4 TSI 140Hp
| Brand: | Skoda |
| Model: | Superb |
| Generation: | 2008 - 2015 |
| Engine: | 1.4 TSI 140Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 140Hp |
| Original torque: | 250Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 170Hp |
| Power difference: | 30Hp |
| Mod torque: | 300Nm |
| Torque difference: | 50Nm |
| Mod Power: | 21% |
| Mod Torque: | 20% |
Data sheet
| Engine Code: | CZDA / CZEA |
| Displacement: | 1390 CC |
| Bore & Stroke: | 76,0 X 75,6 mm |
| Compression Ratio: | 10.50 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch MED17.5.25 |