Waiting for indexing
Skoda Superb 2.0 TDI 170Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
170Hp
Modified
200Hp
Difference
30Hp
Torque
Original
350Nm
Modified
400Nm
Difference
50Nm
Mod Power
17%
Mod Torque
14%
Fuel Saving
10%
Skoda Superb 2.0 TDI 170Hp
| Brand: | Skoda |
| Model: | Superb |
| Generation: | 2008 - 2015 |
| Engine: | 2.0 TDI 170Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 170Hp |
| Original torque: | 350Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 200Hp |
| Power difference: | 30Hp |
| Mod torque: | 400Nm |
| Torque difference: | 50Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 17% |
| Mod Torque: | 14% |
Data sheet
| Engine Code: | CFG |
| Displacement: | 1968 CC |
| Bore & Stroke: | 81,0 X 95,5 mm |
| Compression Ratio: | 16.50 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC17C46 |
| Tools: | Alientech Kess - Autotuner OBD - CMD OBD - Dimsport Genius- Dimsport New Trasdata- FGtech- Magic Motorsport Bench / Flex - Magic Motorsport MAGPRO OBD - MPPS- |