Waiting for indexing
Skoda Superb 3.6 FSI 260Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
260Hp
Modified
280Hp
Difference
20Hp
Torque
Original
350Nm
Modified
370Nm
Difference
20Nm
Mod Power
7%
Mod Torque
5%
Skoda Superb 3.6 FSI 260Hp
| Brand: | Skoda |
| Model: | Superb |
| Generation: | 2008 - 2015 |
| Engine: | 3.6 FSI 260Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 260Hp |
| Original torque: | 350Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 280Hp |
| Power difference: | 20Hp |
| Mod torque: | 370Nm |
| Torque difference: | 20Nm |
| Mod Power: | 7% |
| Mod Torque: | 5% |
Data sheet
| Engine Code: | CDV |
| Displacement: | 3580 CC |
| Bore & Stroke: | 82,0 X 92,8 mm |
| Compression Ratio: | 10.60 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch MED9.1 |
| Tools: | Alientech Kess - CMD OBD - |