Waiting for indexing
Skoda Superb 2.0 TDI CR 150Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
150Hp
Modified
190Hp
Difference
40Hp
Torque
Original
340Nm
Modified
420Nm
Difference
80Nm
Mod Power
26%
Mod Torque
23%
Fuel Saving
10%
Skoda Superb 2.0 TDI CR 150Hp
| Brand: | Skoda |
| Model: | Superb |
| Generation: | 2015 - 2019 |
| Engine: | 2.0 TDI CR 150Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 150Hp |
| Original torque: | 340Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 190Hp |
| Power difference: | 40Hp |
| Mod torque: | 420Nm |
| Torque difference: | 80Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 26% |
| Mod Torque: | 23% |
Data sheet
| Engine Code: | CRLB |
| Displacement: | 1968 CC |
| Bore & Stroke: | 81,0 X 95,5 mm |
| Compression Ratio: | 16.20 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC17C74 |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - Alientech Powergate - Autotuner OBD - CMD OBD - Dimsport Genius- Magic Motorsport Bench / Flex - Magic Motorsport MAGPRO OBD - |