Waiting for indexing
Smart ForTwo 0.8 CDI 54Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
54Hp
Modified
73Hp
Difference
19Hp
Torque
Original
130Nm
Modified
170Nm
Difference
40Nm
Mod Power
35%
Mod Torque
30%
Fuel Saving
10%
Smart ForTwo 0.8 CDI 54Hp
| Brand: | Smart |
| Model: | ForTwo |
| Generation: | -> 2014 |
| Engine: | 0.8 CDI 54Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 54Hp |
| Original torque: | 130Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 73Hp |
| Power difference: | 19Hp |
| Mod torque: | 170Nm |
| Torque difference: | 40Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 35% |
| Mod Torque: | 30% |
Data sheet
| Engine Code: | M660.951 |
| Displacement: | 799 CC |
| Bore & Stroke: | 65,5 X 79,0 mm |
| Compression Ratio: | 18.00 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC16CP32 |
| Tools: | Alientech Kess - CMD OBD - Dimsport Genius- FGtech- Magic Motorsport MAGPRO Bootmode - |
| Protocols: | Obd |