Waiting for indexing
SsangYong Rexton 270 XDi 163Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
163Hp
Modified
185Hp
Difference
22Hp
Torque
Original
345Nm
Modified
420Nm
Difference
75Nm
Mod Power
13%
Mod Torque
21%
Fuel Saving
10%
SsangYong Rexton 270 XDi 163Hp
| Brand: | SsangYong |
| Model: | Rexton |
| Generation: | -> 2016 |
| Engine: | 270 XDi 163Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 163Hp |
| Original torque: | 345Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 185Hp |
| Power difference: | 22Hp |
| Mod torque: | 420Nm |
| Torque difference: | 75Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 13% |
| Mod Torque: | 21% |
Data sheet
| Engine Code: | OM662LA |
| Displacement: | 2696 CC |
| Bore & Stroke: | 86,2 X 92,4 mm |
| Compression Ratio: | 18.00 : 1 |
| Ecu Model: | Delphi DCM 3.7 / Delphi DCM3.2 |
| Tools: | Alientech Kess - CMD BDM - CMD OBD - Dimsport Genius- FGtech- Magic Motorsport MAGPRO OBD - |