Waiting for indexing
Subaru Forester 2.0 XT 240Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
240Hp
Modified
270Hp
Difference
30Hp
Torque
Original
350Nm
Modified
410Nm
Difference
60Nm
Mod Power
12%
Mod Torque
17%
Subaru Forester 2.0 XT 240Hp
| Brand: | Subaru |
| Model: | Forester |
| Generation: | 2008 - 2017 |
| Engine: | 2.0 XT 240Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 240Hp |
| Original torque: | 350Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 270Hp |
| Power difference: | 30Hp |
| Mod torque: | 410Nm |
| Torque difference: | 60Nm |
| Mod Power: | 12% |
| Mod Torque: | 17% |
Data sheet
| Engine Code: | FA20 |
| Displacement: | 1995 CC |
| Bore & Stroke: | 86,0 X 86,0 mm |
| Compression Ratio: | 10.60 : 1 |
| Ecu Model: | Hitachi DEF002-XXX |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - Dimsport New Trasdata- Magic Motorsport MAGPRO OBD - PCM-Flash- |