Waiting for indexing
Subaru Legacy 2.0 D Boxer 150Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
150Hp
Modified
180Hp
Difference
30Hp
Torque
Original
350Nm
Modified
400Nm
Difference
50Nm
Mod Power
20%
Mod Torque
14%
Fuel Saving
10%
Subaru Legacy 2.0 D Boxer 150Hp
| Brand: | Subaru |
| Model: | Legacy |
| Generation: | 2008 - 2014 |
| Engine: | 2.0 D Boxer 150Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 150Hp |
| Original torque: | 350Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 180Hp |
| Power difference: | 30Hp |
| Mod torque: | 400Nm |
| Torque difference: | 50Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 20% |
| Mod Torque: | 14% |
Data sheet
| Engine Code: | EE20 |
| Displacement: | 1998 CC |
| Bore & Stroke: | 86,0 X 86,0 mm |
| Compression Ratio: | 16.30 : 1 |
| Ecu Model: | Denso DT / Denso KS |
| Tools: | Alientech Kess - CMD OBD - Dimsport Genius- Magic Motorsport MAGPRO OBD - |