Waiting for indexing
Subaru Liberty 3.6VCT 260Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
260Hp
Modified
290Hp
Difference
30Hp
Torque
Original
350Nm
Modified
410Nm
Difference
60Nm
Mod Power
11%
Mod Torque
17%
Subaru Liberty 3.6VCT 260Hp
| Brand: | Subaru |
| Model: | Liberty |
| Generation: | 2014 -> |
| Engine: | 3.6VCT 260Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 260Hp |
| Original torque: | 350Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 290Hp |
| Power difference: | 30Hp |
| Mod torque: | 410Nm |
| Torque difference: | 60Nm |
| Mod Power: | 11% |
| Mod Torque: | 17% |
Data sheet
| Engine Code: | EZ36D |
| Displacement: | 3630 CC |
| Bore & Stroke: | 92,0 X 91,0 mm |
| Compression Ratio: | 10.50 : 1 |
| Ecu Model: | Denso SH7058 DM |