Waiting for indexing
Suzuki Ciaz 1.4i - 92Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
92Hp
Modified
105Hp
Difference
13Hp
Torque
Original
130Nm
Modified
145Nm
Difference
15Nm
Mod Power
14%
Mod Torque
11%
Suzuki Ciaz 1.4i - 92Hp
| Brand: | Suzuki |
| Model: | Ciaz |
| Generation: | All |
| Engine: | 1.4i - 92Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 92Hp |
| Original torque: | 130Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 105Hp |
| Power difference: | 13Hp |
| Mod torque: | 145Nm |
| Torque difference: | 15Nm |
| Mod Power: | 14% |
| Mod Torque: | 11% |
Data sheet
| Engine Code: | K14B |
| Displacement: | 1373 CC |
| Bore & Stroke: | 73,0 X 82,0 mm |
| Compression Ratio: | 11.00 : 1 |