Waiting for indexing
Suzuki Grand Vitara 1.9 DDiS 129Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
129Hp
Modified
165Hp
Difference
36Hp
Torque
Original
300Nm
Modified
370Nm
Difference
70Nm
Mod Power
27%
Mod Torque
23%
Fuel Saving
10%
Suzuki Grand Vitara 1.9 DDiS 129Hp
| Brand: | Suzuki |
| Model: | Grand Vitara |
| Generation: | 2005 - 2012 |
| Engine: | 1.9 DDiS 129Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 129Hp |
| Original torque: | 300Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 165Hp |
| Power difference: | 36Hp |
| Mod torque: | 370Nm |
| Torque difference: | 70Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 27% |
| Mod Torque: | 23% |
Data sheet
| Engine Code: | F9Q |
| Displacement: | 1870 CC |
| Bore & Stroke: | 80,0 X 93,0 mm |
| Compression Ratio: | 17.00 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC16C3 |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - CMD BDM - CMD OBD - Dimsport Genius- EVC BDM - FGtech- Galetto- Magic Motorsport MAGPRO OBD - |
| Protocols: | Obd |