Waiting for indexing
Suzuki Jimny 1.3i 85Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
85Hp
Modified
95Hp
Difference
10Hp
Torque
Original
110Nm
Modified
125Nm
Difference
15Nm
Mod Power
11%
Mod Torque
13%
Suzuki Jimny 1.3i 85Hp
| Brand: | Suzuki |
| Model: | Jimny |
| Generation: | All |
| Engine: | 1.3i 85Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 85Hp |
| Original torque: | 110Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 95Hp |
| Power difference: | 10Hp |
| Mod torque: | 125Nm |
| Torque difference: | 15Nm |
| Mod Power: | 11% |
| Mod Torque: | 13% |
Data sheet
| Engine Code: | G13B |
| Displacement: | 1299 CC |
| Bore & Stroke: | 74,0 X 75,5 mm |
| Compression Ratio: | 9.50 : 1 |
| Ecu Model: | Denso 076Jx |
| Tools: | Alientech KTAG - Dimsport New Trasdata- FGtech- |