Waiting for indexing
Suzuki Splash 1.2i 86Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
86Hp
Modified
92Hp
Difference
6Hp
Torque
Original
114Nm
Modified
124Nm
Difference
10Nm
Mod Power
6%
Mod Torque
8%
Suzuki Splash 1.2i 86Hp
| Brand: | Suzuki |
| Model: | Splash |
| Generation: | All |
| Engine: | 1.2i 86Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 86Hp |
| Original torque: | 114Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 92Hp |
| Power difference: | 6Hp |
| Mod torque: | 124Nm |
| Torque difference: | 10Nm |
| Mod Power: | 6% |
| Mod Torque: | 8% |
Data sheet
| Engine Code: | K12B |
| Displacement: | 1242 CC |
| Bore & Stroke: | 73,0 X 74,2 mm |
| Compression Ratio: | 11.00 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch ME17.9.64 / Mitsubishi E6T900 M0 |
| Tools: | Alientech KTAG - |