Waiting for indexing
Suzuki Swift 1.2i 12v 94Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
94Hp
Modified
100Hp
Difference
6Hp
Torque
Original
118Nm
Modified
128Nm
Difference
10Nm
Mod Power
6%
Mod Torque
8%
Suzuki Swift 1.2i 12v 94Hp
| Brand: | Suzuki |
| Model: | Swift |
| Generation: | 2011 - 2016 |
| Engine: | 1.2i 12v 94Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 94Hp |
| Original torque: | 118Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 100Hp |
| Power difference: | 6Hp |
| Mod torque: | 128Nm |
| Torque difference: | 10Nm |
| Mod Power: | 6% |
| Mod Torque: | 8% |
Data sheet
| Engine Code: | K12B |
| Displacement: | 1242 CC |
| Bore & Stroke: | 73,0 X 74,2 mm |
| Compression Ratio: | 11.00 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch ME17.8.XX / Bosch ME17.9.61 |
| Tools: | Alientech KTAG - Autotuner Bench - CMD Tricore Boottool - Dimsport New Trasdata- FGtech- Magic Motorsport MAGPRO Bootmode - |